Prasówki

Basen w ogrodzie – jak prawidłowo o niego dbać?

Tytuł artykułu znajduje się w pliku

Lato to taka pora roku, podczas której każdy marzy o natychmiastowym ochłodzeniu. Świetnym wyjściem jest basen ogrodowy. Jeśli tylko nas na niego stać, warto taki wybudować, nawet nieduży, który pozwoli latem uchronić się przed nadmiernym upałem. Jednak basen to nie tylko kwestia wybudowania i zalania wodą, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Potrzebna będzie do tego chemia basenowa, ale też systematyczność i wiedza. Sprawdź, jak odpowiednio dbać o basen przydomowy, aby uzyskać czystą wodę i by miło było w niej przebywać.

 1. Typy basenów ogrodowych
 2. Akcesoria do basenów przydomowych
 3. Chemia basenowa — jaką warto stosować?
 4. Co przyda się do pielęgnacji basenu i uzyskania odpowiedniej przejrzystości wody basenowej?

Typy basenów ogrodowych

Wśród najpopularniejszych basenów do ogrodu znajdziemy:

 • baseny dmuchane — idealne w przypadku małych dzieci, wystarczy nadmuchać je w sezonie, aby maluchy mogły cieszyć się nową atrakcją. Kolorowe, lekkie, łatwe w montażu i demontażu.
 • basenu rozporowe — mają stosunkowo wytrzymałą konstrukcję, idealne dla rodzin z dziećmi, jeśli nie ma funduszy lub miejsca na stały basen w ogrodzie,
 • baseny stelażowe — charakteryzują się sporą wytrzymałością oraz wygodą użytkowania, składają się ze stelażu i zbiornika,
 • baseny kopane — stałe baseny, które wpisują się w aranżację ogrodu zarówno latem, jak i zimą.

Akcesoria do basenów przydomowych

Basen w ogrodzie to nie tylko radość i frajda, ale również odpowiedzialność. Należy o niego odpowiednio dbać, aby czystość wody nie pozostawiała wiele do życzenia, a relaks i zabawa wiązały się z przyjemnością, a nie strachem, jakie choroby można nabyć, kąpiąc się w takiej wodzie. Do najważniejszych akcesoriów do basenu ogrodowego należą:

 • pompa filtrująca — obowiązek każdego właściciela basenu, w wodzie basenowej nie mogą pływać zanieczyszczenia, klarowność wody jest konieczna, pompa służyć może do usuwania glonów,
 • siatka i kij teleskopowy — niezbędne do czyszczenia wody basenowej z liści i większych zanieczyszczeń,
 • chemia basenowa — to głównie chlor do basenu, służy do uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej. Doskonałą chemię znajdziesz na stronie https://www.chemiabasenowa.pl/.

Chemia basenowa — jaką warto stosować?

Czysta woda basenowa to klucz do relaksującego pływania. Jeśli chcesz, aby w basenach kąpielowych, nawet tych zorganizowanych w ogrodzie woda była czysta i przyjemna, niezbędna będzie chemia. Chlor służy do uzdatniania wody, a przy okazji niweluje rozwijające się w niej bakterie. Nie sprzyja powstawaniu glonów. Chlor do basenów ogrodowych dostępny jest w formie granulatu lub specjalnych tabletek, które umieszcza się w pojemniku, dzięki czemu uwalniają się powoli. Czasem zdarza się, że ujęcie wody nie jest zbyt pewne. Warto wtedy zbadać odczyn wody, a jeśli wynik nie będzie zadowalający, koniecznością jest sięgnięcie po specjalistyczne preparaty zapobiegające mętnieniu wody.

Co przyda się do pielęgnacji basenu i uzyskania odpowiedniej przejrzystości wody basenowej?

Jeśli chcesz mieć przejrzystą wodę basenową, warto mieć pod ręką wszelkie środki chemiczne do jej uzdatniania. Dobrym pomysłem jest korzystanie z preaparatów zwalczających glony i algi. To one bardzo często mnożą się w wodzie, która jest dla nich idealnym środowiskiem. W basenie bardzo często dochodzi do powstawania osadów, które są wynikiem obecności takich cząsteczek, jak żelazo czy mangan. Produkty zmiękczające wodę sprawdzą się w tym przypadku wybornie. Poza chemicznymi środkami warto zaopatrzyć się także w akcesoria, takie jak pompy, długie siatki na wysięgnikach, ale również specjalne zabezpieczenia powierzchni basenu zapobiegające wpadaniu zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *