Dlaczego warto stosować styrobeton?
Technologie budowlane to jedna z szybciej rozwijających się gałęzi przemysłu, a na rynku nieustannie pojawiają się nowe materiały i rozwiązania, dzięki którym budowane domy zyskują zupełnie nowe walory. Jednym z nowoczesnych, a jednak już dość powszechnie stosowanych materiałów, jest z pewnością styrobeton. Jego najważniejsze właściwości to wytrzymałość i korzystne parametry termoizolacyjne oraz akustyczne. Sprawdź, kiedy zastosowanie wylewki styrobetonowej okaże się dobrym pomysłem. Dlaczego warto zdecydować się na styrobeton?
1. Czym jest styrobeton?
2. Najważniejsze parametry i właściwości – styrobeton w praktyce
3. Zastosowanie styrobetonu
Czy lepiej zastosować styrobeton czy styropian? Przede wszystkim musimy podkreślić, że nie zawsze da się zbudować tak prostą opozycję, gdyż oba materiały nie w każdym przypadku można wykorzystywać zamiennie. Styrobetonem nie można ocieplać ścian i konstrukcji nośnych, jednak przy izolacji stropów i fundamentów sprawdzi się zdecydowanie lepiej.
Czym jest styrobeton?
Styrobeton, czasami określany jako styropian w płynie lub lekki beton, jest mieszanką cementowo-styropianową. Charakteryzuje go prosty skład, czyli:
- cement,
- granulat styropianowy,
- wodę,
- dodatek nadający konsystencję zaprawy.
Styrobeton kupuje się w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub grantulatu.
Najważniejsze parametry i właściwości – styrobeton w praktyce
Właściwości styrobetonu to niewątpliwie czynnik wyróżniający materiał na tle innych, decydujący o tym, że każdego roku rośnie popularność stosowania styrobetonu.
- Właściwości izolacyjne
Główną zaletą materiału są jego właściwości izolacyjne. Idealnie nadaje się do izolacji akustycznej, gdyż spełnia normy kwalifikujące go do wykorzystania jako warstwy tłumiącej pomiędzy kolejnymi kondygnacjami. Również współczynnik przenikania ciepła i właściwości termiczne są korzystne – wylewka styrobetonowa jest ok. 10-krotnie lepszym izolatorem termicznym w porównaniu do tradycyjnego betonu.
- Wytrzymałość mechaniczna
Wysoka wytrzymałość na ściskanie sprawia, że styrobeton idealnie nadaje się do izolacji fundamentów i stropów. Jest niepalny, odporny na działanie wilgoci i czynników biologicznych.
- Niska masa i grubość
Styrobeton charakteryzuje się niską masą – zaledwie 150 kg na m3 w postaci suchej, dlatego stanowi idealne lekkie wypełnienie stropów, nawet o bardzo niskiej nośności.
Zastosowanie styrobetonu
Ten lekki materiał ma szerokie zastosowanie. Najczęściej stosowany jest do wylewek podłogowych i stropów, ale tworzy też następne warstwy podłogowe czy dachy. Sprawdzi się również przy izolacji tarasów. W żadnej z tych postaci nie obciąży konstrukcji budynku. Nie nadaje się jedynie do budowy i ocieplania ścian nośnych.