Prasówki

Długopis 3D nie tylko dla dziecka – czym kierować się przy wyborze?

Długopis 3D nie tylko dla dziecka – czym kierować się przy wyborze?

Czym jest długopis 3D?

Jak już nadmieniliśmy długopis 3D jest mniejszą wersją dużej i drogiej drukarki 3D. Różni się od profesjonalnej poprzedniczki tym, że pracuje się na specjalnym filamencie, a nie atramencie przeznaczonym do druku 3D. Kształtem przypomina klasyczny długopis, jest jednak nieco grubszy i podłączony do zasilania roztapia tworzywo, by móc kreować dowolne kształty. Jest doskonałą opcją, dzięki której możemy tworzyć dowolne modele i kształty.

Jak działa długopis 3D?

Prosta konstrukcja pisaka sprawia, że praca nim przebiega o wiele sprawniej, choć wydruki nie są tak idealne jak przy starszej siostrze. Do wydruku używa się plastikowego wkładu zwanego filamentem, który podgrzewany jest do temperatury topnienia. Roztopiony płyn przedostaje się przez głowicę wyposażoną w dyszę drukującą i zastyga w powietrzu. Dzięki temu możemy tworzyć trójwymiarowe dzieła. Filamenty występują w wielu odmianach kolorystycznych i można je oddzielnie dokupić, tak jak specjalne szablony o różnych kształtach, które ułatwią rysowanie. Sam proces przebiega dość sprawnie i szybko, warto jednak nadmienić, że roztopienie tworzywa wymaga wysokiej temperatury, co wiąże się z ryzykiem poparzenia. Dlatego jeśli głównym użytkownikiem będzie dziecko, warto sprawować nad nim kontrolę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zanim przejdziemy do zakupu, warto przemyśleć, kto będzie głównym użytkownikiem i do jakiego celu będzie stosowany nasz pisak i jakich efektów się spodziewamy. Istotne parametry, jakie musimy wziąć pod uwagę przed zakupami:

  • Rodzaj wkładu – filamenty mogą być wytworzone z dwóch materiałów PLA i ABS. Ten pierwszy charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością oraz niższą temperaturą topnienia. W przypadku ABS jest odwrotnie. Warto wybierać wkłady od znanych producentów, ponieważ gwarantuje nam to wyższą jakość pracy.
  • Funkcjonalność – bardzo przydatną opcją jest możliwość automatycznego wyłączania po zaprzestaniu użytkowania lub funkcję regulacji szybkości pracy.
  • Dodatki – przydatnym rozwiązaniem jest dołączenie do zestawu szablonów i wkładów, które szczególnie przypadną do gustu niedoświadczonym użytkownikom.
  • Koszt zakupu – podczas wyboru odpowiedniego długopisu 3D, często kierujemy się ceną. Bardzo często popularni producenci oferują świetny stosunek jakości do ceny. Koszt pisaków nie należy do bardzo wygórowanych, dlatego jeśli nie chcemy się zniechęcić do wydruków 3D lepiej postawić na nieco droższy model. Zyskujemy większe prawdopodobieństwo udanych prac i wyższą jakość działania sprzętu. Jeśli aktualnie nie posiadamy wystarczających środków, warto rozważyć pożyczkę bez bik, która pozwoli nam na idealny dla nas sprzęt.
  • Renoma producenta – tak jak i w przypadku samochodów czy sprzętów RTV, warto wybierać producentów, którzy specjalizują się w danym asortymencie i zyskali na rynku renomę. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości wydruków.
  • Ocena użytkowników – pomocną w dokonaniu właściwego wyboru będzie również opinia i testy innych użytkowników, które możemy znaleźć w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *