Jak rozpoznać złoto domowymi sposobami?
Nie wszystko złoto co się świeci. Ta zasada w 100% odnosi się do złota. Chomikowane od dziesięcioleci wyglądające jak złoto przedmioty, wcale złotem być nie muszą. Potwierdzenie autentyczności biżuterii czy innych wyrobów użytkowych w domowych warunkach nie jest wcale takie proste. Oto kilka sprawdzonych sposób, które pozwolą stwierdzić, czy nadal niezbędne jest wyszukiwanie skrytek na rodzinne precjoza. Pamiętaj jednak, że całkowitą pewność da Ci tylko wizyta u zaufanego specjalisty.
Sprawdzenie próby złota – pierwszy krok
Do tego testu niezbędna będzie lupa lub szkło powiększające. Przy ich pomocy należy odczytać próbę złota, czyli mały stempel wybity w trudno dostępnym i nierzucającym się w oczy miejscu. Najczęściej występujące próby złota to 999, 960, 750, 500, 333. Próba złota jest nie tylko potwierdzeniem, że dany przedmiot rzeczywiście jest wykonany ze złota. Na jej podstawie można oszacować także jego wartość i realną zawartość złota w danym przedmiocie. Próba 585 oznacza, że np.: pierścionek składa się z 58,8% czystego kruszcu. Im wyższa zawartość czystego złota, tym wyższą cenę można za niego uzyskać. Inna będzie także aktualna cena złota dla wyrobów różnej próby.
Bardzo rzadko się zdarza, by próba złota była fałszowana. Na wyrobach ze złota umieszcza ją Urząd Probierczy. Częściej można się spotkać z zamianą próby. Jedna część łańcuszka np.: zapięcie posiada próbę 750, a pozostała jest już wykonana z mniej szlachetnego kruszcu. – mówi ekspert z portalu skup.zlota.pl
Test z magnesem – domowy sposób na rozpoznanie złota
Złoto jest obojętne magnetycznie. Jeśli łańcuszek, kolczyki, czy inne przedmioty, które wyglądają jak złote są przyciągane przez magnes, to z pewnością złote nie są. Tu przyda się jednak rozwaga, bo w pewnych wypadkach test może nie być do końca miarodajny. Łańcuszki mają czasem wbudowany stalowy drucik w zapięcie, który może reagować na magnes. Jeśli więc magnes przyciąga tylko zapięcie, a pozostałą część nie, można założyć, że mamy do czynienia z prawdziwym złotem. Podobnie sprawa wygląda ze spinkami do mankietów, które też będą reagowały na magnes i nie jest to w tym przypadku powód do zmartwienia.
Minusem tej metody jest fakt, że wiele podróbek złota jest wykonanych z miedzi lub niklu, które też są magnetycznie obojętne. Test z magnesem jest więc metodą nie do końca wiarygodną.
Test rezonansowy
Jak rozpoznać złoto w przypadku monet? Dużą popularność zyskał tak zwany test rezonansowy. Przy pomocy aplikacji na telefon można ocenić jakość i czystość dźwięków, które wydają przy uderzeniu o siebie dwie złote monety, bądź złota moneta i fałszywka. Ta metoda także ma kilka mankamentów. Po pierwsze nie wszystkie tego rodzaju aplikacje są darmowe. Po drugie w większości przypadków pozwalają one jedynie na sprawdzenie konkretnych monet. Nie mają zastosowania w przypadku złotej biżuterii czy złotych sztabek.
Test z kwasem azotowym i metoda Archimedesa
To najbardziej pewna metoda, choć dość niebezpieczna do przeprowadzenia w warunkach domowych. Kwas azotowy nie reaguje ze złotem, więc potwierdzenie autentyczności jest jednoznaczne. Decydując się na samodzielne przeprowadzenie testu z kwasami należy jednak zachować wyjątkową ostrożność. Mimo wysokiej skuteczności tej metody zdecydowanie odradzamy jej stosowanie w domowych warunkach bez odpowiedniej wiedzy i wyposażenia ochronnego.
Do sprawdzania autentyczności złota poleca się też tzw. metodę Archimedesa, ale mało kto ma w domu dokładne naczynie z podziałką. Poza tym przypomnienie sobie niezbędnych tu wzorów na gęstość i objętość może być dla wielu osób dość sporym problemem. Jednak mimo tych trudności jest to godny polecenia sposób.
By stwierdzić autentyczność złota, warto zapoznać się z tabelą oznaczeń, sprawdzić właściwości magnetyczne metalu i jego gęstość. Poznanie tych sposobów pozwala nie tylko zorientować się, co tak naprawdę kryje się pod złotą powłoką, ale też nie dać się oszukać w razie ewentualnej sprzedaży. 100% pewność da Ci jednak tylko i wyłącznie konsultacja ze specjalistą.