Jak zamontować roletę zewnętrzną?
Niezmiennie jednak jest to element, który ma chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, poprawić ciepłochronność okna oraz zmniejszyć poziom hałasu. Poza tym oczywiście rolety elewacyjne mają właściwości antywłamaniowe. Wielu klientów wyposaża również ten detal w zwijaną moskitierę. Będzie ona świetnie chronić przed dokuczliwymi owadami.
Jak zbudowane są rolety zewnętrzne?
Producenci oferują różnego rodzaju rolety zewnętrzne, więc przy planowaniu montaży należy to wziąć pod uwagę. Inna może być zasada instalowania kaset czy też budowa zewnętrznej części profilu prowadnicy oraz na przykład konieczność podłączania instalacji elektrycznej. W efekcie do montażu rolet zewnętrznych trzeba się odpowiednio przygotować, a sam typ dobiera się najczęściej do tego, jak mocno zaawansowana jest budowa domu. Okazuje się, że w czasie wznoszenia ścian zewnętrznych da się założyć kasety nadprożowe. Takie rozwiązanie jest całkowicie ukryte pod tynkiem, co niewątpliwie wpłynie na estetykę budynku. Poza tym instalacja zapewnia dobrą izolację termiczną na całej długości rolety. W kasecie znajduje się wkładka izolujących, a dostęp do wnętrza jest możliwy od wnętrza. Montaż rolet zewnętrznych nadprożowych jest przeprowadzony dwuetapowo. W czasie prac murarskich zakłada się kasetę, a w dalszym etapie – podczas robót wykończeniowych domu się ją ostatecznie uzbraja.
W przypadku gdy decydujemy się na montaż rolety na etapie wykonywania elewacji, warto sięgnąć po typ podtynkowy lub elewacyjny. Ten wybór jest zależny od wymiarów kasety i grubości ocieplenia. W przypadku skrzynki podtynkowej konieczne będzie to, by zmieściła się ona w grubości warstw elewacyjnych. Całość musi się także mieścić w ramie okna. Najczęściej jest równa ze ścianą zewnętrzną lub też jest wysunięta na wspornikach. W budynkach wykończonych montuje się przede wszystkim rolety elewacyjne. Są one łatwe do założenia. Można to zrobić samodzielnie według instrukcji Osadza się je w ramie okiennej lub na elewacji budynku.
Popularne i wygodne rolety elewacyjne
Najlepiej ze względów estetycznych i praktycznych przy planowaniu zamontowania rolety warto wziąć pod uwagę światło otworu okiennego. To sprawia, że całość jest stabilna, a do założenia pancerza rolety oraz kasety nie trzeba ani specjalnych umiejętności ani wiedzy. Montaż w ramie okna jest szczególnie istotny, gdy warstwa ociepleniowa jest bardzo gruba. Wówczas pancerz rolety nie będzie mocno wystawać. Oczywiście taki montaż rolety zewnętrznej będzie zmniejszać powierzchnię okna, ale nie jest to dużym utrudnieniem. Rzadziej natomiast zakłada się rolety na elewacji. Sam montaż jest bowiem problematyczny, a dodatek jest narażony na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym nie da się założyć rolety na ocieplonej elewacji.
Zasady montażu rolet zewnętrznych
Gdy chcemy samodzielnie zamontować roletę zewnętrzną, musimy przede wszystkim wykonać pomiary, zdecydować się na sposób sterowania, a także stronę, z której znajdzie się napęd. Jeśli instalować będziemy całość w świetle ościeża, musimy wiedzieć, jakie ma szerokość i wysokość. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę ewentualne nierówności boków otworu i w pomiarach skoncentrować się na najmniejszej szerokości i zmniejszyć wymiar o około 5 milimetrów. To pozwala wykonać korektę przy mocowaniu prowadnic.
Powstałe po zamocowaniu prowadnic otwory można wówczas wypełnić masą akrylową. Sama wysokość ościeża ma już mniejsze znaczenie, ale oczywiście roleta nie może być za krótka. Mogą w domach pojawić się rolety sterowane ręcznie za pomocą taśmy, sznurka lub korby oraz nowoczesne rozwiązania elektryczne. W tym wypadku jest zwijana roleta przy wykorzystaniu włącznika, pilota lub też aplikacji w urządzeniu mobilnym. Oczywiście już na etapie montażu trzeba ustalić, po której stronie okna powinien się znaleźć mechanizm zwijający. W tym wypadku warto wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia oraz wygodę. Najczęściej mechanizm zostawia się od strony klamki lub oszklenia stałego. Następnie przychodzi czas na zamocowanie kasety z prowadnicami. Tu niezbędne są ściski stolarskie oraz poziomica. Kluczem jest to, by idealnie leżały w świetle otworu okiennego. Skrajne punkty mocowania rozmieszczamy w odległości około 5 cm od końców kasety. Natomiast pozostałe na całej długości co około 50 centymetrów. W tym celu można skorzystać z dostarczonych wraz z roletą zaślepek. Po zamontowaniu prowadnic otwory na wkręty można zamknąć ozdobnymi zaślepkami, co niewątpliwie wpłynie na estetykę ozdoby. Na koniec można złożyć pancerz rolety do wału. Używa się do tego zaczepów taśmowych. Roletę w ten sposób nawija się na wał i wprowadza brzegi w szczeliny prowadnic. Sam pancerz powinien płynnie się przesuwać. Przy osadzaniu rolety koniecznie trzeba założyć ograniczniki podniesienia. Do ręcznego rozwijania rolety używa się taśmy lub linki, a w przypadku ciężkich modeli mechanizmu napędzanego korbką.