Prasówki

Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Co mówią o mieszkaniu?

Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Co mówią o mieszkaniu?

1. Jaka powinna być klamka?

2. Klamki do drzwi – kształty i materiały

3. Klamki do drzwi zewnętrznych

4. Klamki do drzwi wewnętrznych

Jaka powinna być klamka?

Klamki do drzwi w ostatnich latach ewoluowały w świadomości konsumentów – z funkcjonalnego, mało ważnego elementu służącego wyłącznie do otwierania drzwi stały się bardzo ważnym elementem kompozycji wystroju wnętrz. Szczególnie klamki do drzwi w kolorach bieli, szarości i czerni uważane są ostatnio za modne. Świetnie komponują się one ze ścianami niezależnie od ich barwy, są bowiem uniwersalne, pasujące do każdej kompozycji. Metaliczne kolory również nie odeszły do lamusa i królują szczególnie w kompozycjach typu industrialnego

Klamki do drzwi – kształty i materiały

Klamka powinna być opływowego kształtu, bo kanciaste formy szybko zmęczą nas podczas codziennego użytkowania drzwi. Materiałem, jakiego powinniśmy użyć przy drzwiach tradycyjnych, drewnianych i mówiąc ogólnie „nienowoczesnych” jest mosiądz. Natomiast w stylizacjach współczesnych dobrym materiałem będą stal czy aluminium. Nie zapominajmy też, że można dobrać klamkę z twardego drewna czy nawet szkła. Klamki aluminiowe należą do najpopularniejszych i są jednymi z tańszych, co wcale jednak nie znaczy, że nie będą dobrze wyglądać – można pokusić się o takie z wykończeniem innym materiałem, np. niklem czy chromem lub tytanem.

Klamki do drzwi zewnętrznych

W przypadku drzwi zewnętrznych naszym priorytetem powinna być solidność i stopień oferowanych zabezpieczeń. Estetyka może odejść na drugi plan, choć nie musi – solidne modele sprawdzonych producentów, takich jak Hoppe, oferują także stylowe modele z zamaskowanym śrubami montażowymi. Zwróćmy jednak uwagę, czy oferowany model wykazuje na przykład odporność na zjawiska pogodowe i czy ma dodatkowe zabezpieczenia utrudniające włamanie się.

Klamki do drzwi wewnętrznych

We wnętrzach klamkę dopasuj do stylu mieszkania. Jeśli celujesz w prosty, minimalistyczny wystrój, zastosuj też takie klamki do drzwi. W pomieszczeniach i mieszkaniach typu „vintage”, gdy starasz się odtworzyć styl jakiejś minionej epoki, zawsze dobrze sprawdzą się ciężkie, mosiężne klamki z dekoracjami. W nowoczesnych wnętrzach stosuj proste szyldy, ale nietypowe uchwyty o odcieniach błyszczącego metalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *