Baza wiedzy

lombard dlaczego nie ma adka

Wybrany temat: lombard dlaczego nie ma adka

Lombard – dlaczego nie ma adka?

Lombard to miejsce, w którym możemy z łatwością zdobyć gotówkę poprzez zastawienie swoich wartościowych przedmiotów. Jest to jedna z najpopularniejszych form pożyczek w Polsce. Jednak zastanawialiście się kiedyś, dlaczego słowo „lombard” piszemy bez litery „a”?

Tak naprawdę, słowo to pochodzi od włoskiego „monte di piet?”, czyli „góra miłosierdzia”. Pierwszy lombard powstał we Włoszech w XV wieku i był to instytut pożyczkowy prowadzony przez Kościół, którego celem było udzielanie pożyczek bez procentów. W Polsce pierwszy lombard powstał w Krakowie w 1777 roku.

Polska gałąź instytucji zaczęła się więc od „monte di piet?”, a nie od angielskiego słowa „pawnshop”, które brzmi bardzo podobnie. W języku polskim słowo „lombard” powstało z włoskiego, a później zostało zapożyczone do innych języków, m.in. do angielskiego.

Dlaczego więc mówimy „lombard”, a nie „lombardziki” czy „lombardy”? Po prostu w języku polskim nie używa się końcówek zdrobniałych, jak np. w języku niemieckim. Mamy też wiele innych słów zapożyczonych z innych języków, które nie zmieniają swojej formy w języku polskim.

Mimo że słowo „lombard” brzmi dziwnie, to w naszym języku stało się już zupełnie naturalne i nikogo nie dziwi. Dzięki temu łatwiej jest nam porozumiewać się i korzystać z usług tej instytucji.

Podsumowując, słowo „lombard” pochodzi od włoskiego „monte di piet?” i nie ma w nim litery „a”, ponieważ w języku polskim nie używa się końcówek zdrobniałych. Teraz już wiecie, dlaczego tak jest i możecie śmiało korzystać z usług lombardu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *