lombard kto zmarł
Wybrany temat: lombard kto zmarł
Lombard – co zrobić po śmierci właściciela?
Lombard to miejsce, gdzie możemy otrzymać gotówkę w zamian za zabezpieczenie, takie jak biżuteria, czy elektronika. Niestety, zdarza się, że właściciel takiego lombardu niespodziewanie umiera. Co w takiej sytuacji powinny zrobić osoby, które złożyły tam zabezpieczenie?
Przede wszystkim warto pamiętać, że lombard to instytucja finansowa, która ma uregulowane przepisy prawne. W przypadku śmierci właściciela lombardu, instytucja ta nie przestaje istnieć. Zgodnie z prawem, lombard przechodzi na własność spadkową i dziedziczy go osoba, która została wskazana w testamencie lub jeżeli go nie ma, to spadkobiercy.
Jeśli złożyliśmy zabezpieczenie w lombardzie i właściciel zmarł, w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z pracownikami tej instytucji. Doradzą nam, co należy zrobić w takiej sytuacji. Powinniśmy przedstawić dokumenty potwierdzające, że zabezpieczenie należy do nas. W przypadku biżuterii, może to być np. faktura zakupu, zaś w przypadku elektroniki – gwarancja lub paragon.
Jeśli jednak okazuje się, że właściciel lombardu nie pozostawił po sobie spadkobierców lub nie ma testamentu, to instytucja ta przechodzi na własność Skarbu Państwa. Wówczas zostaje ogłoszony przetarg, na którym możemy złożyć ofertę kupna lombardu lub jego udziałów.
Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy okaże się, że zabezpieczenie z lombardu zostało sprzedane, ale nie zostały zwrócone pieniądze, to wierzyciel może dochodzić swoich praw w drodze sądowej.
Podsumowując, śmierć właściciela lombardu nie przerywa działalności tej instytucji. Warto skontaktować się z pracownikami lombardu i przedstawić dokumenty potwierdzające złożenie zabezpieczenia. W przypadku braku spadkobierców lub testamentu, instytucja przechodzi na własność Skarbu Państwa. Z kolei w przypadku, gdy zabezpieczenie zostało sprzedane, ale nie zwrócono pieniędzy, wierzyciel może dochodzić swoich praw w drodze sądowej.