Baza wiedzy

skąd sprowadzano złoto w xvi w

Wybrany temat: skąd sprowadzano złoto w xvi w

W XVI wieku złoto było jednym z najcenniejszych surowców na świecie. Podobnie jak teraz, było wykorzystywane do produkcji biżuterii, monet, a także jako forma zabezpieczenia finansowego. Gdzie można było zdobyć ten cenny metal w tamtych czasach?

Najwięcej złota pochodziło z Ameryki Południowej, gdzie Hiszpanie i Portugalczycy prowadzili wydobycie w kopalniach. Największe z nich znajdowały się w Peru i Meksyku. Właśnie z tych rejonów pochodził tzw. złoty towar, który był sprowadzany do Europy przez hiszpańskie i portugalskie statki.

Ponadto, w XVI wieku złoto było pozyskiwane również z Afryki. W Egipcie działały kopalnie, a w różnych krajach afrykańskich znajdowały się naturalne złoża złota. Jednakże, w porównaniu z Ameryką Południową, ilości były znacznie mniejsze.

Złoto było również pozyskiwane w Rosji oraz na terenach dzisiejszej Indii i Chin. W Rosji wydobywano złoto głównie w rejonie Uralu. Natomiast w Indiach i Chinach złoto było wykorzystywane do produkcji biżuterii oraz monet.

Ważnym źródłem złota było również handlowanie tym surowcem. W Europie istniały miejsca, w których handlowano złotem, takie jak Amsterdam czy Wenecja. W tych miastach gromadzono złoto, które pochodziło z różnych części świata i sprzedawano je dalej.

Warto wspomnieć, że w XVI wieku złoto było również pozyskiwane z morskich wraków. Wiele statków tonęło w morzach, a wraz z nimi tonęło również złoto, które przewożono. Dlatego, wiele osób próbowało je odnaleźć i odzyskać.

Podsumowując, w XVI wieku złoto pochodziło głównie z Ameryki Południowej oraz z mniejszych ilości z Afryki, Europy oraz Azji. Było ono pozyskiwane w kopalniach, wykorzystywane do produkcji biżuterii i monet oraz handlowane. Jednakże, niektóre ilości były również odzyskiwane z morskich wraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *