Skórzana bransoletka męska – co symbolizowała dawniej i jakie znaczenie ma współcześnie?
Gdy mówimy o biżuterii, najczęściej na myśl przychodzą nam filigranowe naszyjniki i pierścionki zdobiące szyje i dłonie kobiet. Jednak historia pokazuje, że ozdoby tego typu od wieków podobały się również mężczyznom. Nie tylko poświadczały o statusie osoby je noszącej, ale też pełniły rozmaite funkcje religijne. Co więcej, powstawały ze szlachetnych metali, ale też zwierzęcych rogów, naturalnych włókien oraz skór. W tym artykule omówimy pokrótce, jakie znaczenie w przeszłości miała niezwykle modna dzisiaj skórzana bransoletka męska i o czym świadczy jej noszenie dzisiaj.
Bransoletka męska – ozdoba uniwersalna i ponadczasowa
Bransoletki stały się popularne już około 5 tysięcy lat p.n.e. w Egipcie, chociaż przy okazji wykopalisk na terenie dzisiejszej Rosji odnaleziono ozdoby na ręce nawet sprzed blisko 40 tysięcy lat. W antycznej Grecji wytwarzano je ze srebra, złota lub złoconego brązu oraz nadawano im formy zwierzęce.
Ogromną popularność utrzymywały przez cały okres starożytny, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, aż do średniowiecza, kiedy to stały się dodatkiem noszonym głównie przez panie. W wielu wierzeniach ludowych ozdoby na nadgarstkach umieszczano w celu ochrony przed złymi duchami. W niektórych regionach Indii poświadczały również o stanie cywilnym.
Bransoletki na znaczeniu zyskały jeszcze bardziej około XVII wieku w trakcie rozkwitu epoki jubilerskiej, natomiast na początku wieku XX mężczyźni zaczęli nosić je ponownie, chociaż zazwyczaj prostsze i skromniejsze niż modele dedykowane kobietom.
Skórzana bransoletka męska – kto ją nosił i o czym świadczyła?
Istnieją dowody na to, że skórzane opaski pojawiły się w kulturze ludzkiej jeszcze w czasach plemiennych – nosili je przywódcy i świadczyła o władzy nad resztą wspólnoty. W starożytnym Egipcie skóra symbolizowała wysoki status; faraon Tutanchamon nosił skórzaną opaskę jako symbol swojej monarchii. Natomiast w Rzymie oraz Grecji wojownicy chronili za ich pomocą nadgarstki, toteż z czasem stały się stałym elementem wyposażenia i reprezentowały przynależność do wojska.
Uważa się, że słynny gladiator Spartakus nosił na prawym nadgarstku prostą brązową skórzaną opaskę, która symbolizować miała jego siłę. Męskie skórzane bransoletki były popularne również wśród rdzennych mieszkańców Ameryki. Zgodnie z tradycją, miały ułatwiać kontakt ze zwierzęcymi przewodnikami duchowymi.
Biżuteria męska znowu w modzie – kto i dlaczego nosi dzisiaj skórzane bransoletki?
Obecnie największą popularnością cieszą się klasyczne oraz plecione opaski męskie bez dodatkowych wzorów, za to w towarzystwie koralików oraz grawerowanych blaszek. Mają głównie znacznie estetyczne – podkreślają modny ubiór i dodają charakteru stonowanym strojom codziennym. Służą zatem wyrażaniu siebie i prezentowaniu osobistego gustu. Czasem skórzana bransoletka z blaszką z metalu szlachetnego poświadcza też o statusie noszącego ją mężczyzny.
Poza tym wielu mężczyzn wybiera biżuterię, która symbolizuje przynależność do rozmaitych grup lub reprezentuje ważne dla noszącego je sprawy. Na skórzanym pasku lub blaszce, za pomocą różnego rodzaju technik, umieszcza się zarówno wzory, symbole, jak i hasła oraz cytaty, które wyrażają światopogląd lub świadczą o zainteresowaniach.
Co więcej, na całym świecie bransoletki przyjaźni są powszechnym sposobem budowania więzi między przyjaciółmi. Również w tym celu mężczyźni najchętniej wybierają minimalistyczne opaski ze skóry.
Wysokiej jakości produkty tego typu powstają ze skór naturalnych – to zapewnia im trwałość, odpowiedni poziom elastyczności oraz ładny wygląd.
Artykuł powstał ze wsparciem merytorycznym sklepu internetowego Marko.pl.