Test kompetencji DISC – fakty i mity
Choć każdy człowiek jest inny, nie da się ukryć, że selekcjonując pewne stałe bodźce i sytuacje, okazuje się, że można znaleźć wśród ludzi wiele podobieństw. Zagadnienia te porusza test DISC, dzięki któremu to możemy zdiagnozować typy zachowań wśród pracowników. Od dłuższego czasu, test kompetencji osobowościowych zyskuje coraz większą popularność – tak w korporacjach, jak i w mniejszych, rodzinnych biznesach. Tym samym wokół tematu narosło sporo krzywdzących mitów. Postanowiliśmy dziś wyjaśnić, czym dokładnie jest test DISC, kiedy warto z niego korzystać i które stwierdzenia o teście są nieprawdziwe. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, zapraszamy do artykułu.
Test kompetencji DISC – co to jest?
Test DISC, o którym mowa w dzisiejszym artykule, zawdzięczamy amerykańskiemu psychologowi Williamowi Marston, który w latach 1893-1947 badał i analizował ludzkie zachowania w różnych sytuacjach. Na podstawie zgromadzonych przez siebie wyników wyselekcjonował cztery style zachowania:
- D – Dominujący
- I – Wpływowy
- S – Stały
- C – Sumienny.
Disc test jest więc analizą profilu zachowań (czy to pracowników, czy kandydatów), dzięki której jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć zachowania konkretnych osób w relacjach z kolegami z zespołu, przełożonym, klientami firmy czy po prostu z otoczeniem. Dodatkowo, interpretacja wyników testu umożliwia zidentyfikowanie mocnych stron, obszarów do rozwoju, sposobu motywacji odpowiedniego do konkretnego stylu zachowania czy bodźców, które mogą blokować rozwój kadry.
Warto jednak zauważyć, że wraz ze wzrostem popularności omawianego narzędzia na jego temat narosło wiele mitów. Dziś wskażemy, które z opinii są nieprawdziwe i w jaki sposób najlepiej wykorzystać test DISC.
Dlaczego warto korzystać z testu DISC?
Warto zacząć od tego, że test DISC jest naprawdę prostym w zrozumieniu i łatwym we wdrożeniu modelem stylów zachowań. Dodatkowo, pozwala na osiągnięcie ciekawych wyników. Badanie kompetencji oparte o model DISC dostarcza informacje ważne dla wielu dziedzin związanych ze światem HR – od rekrutacji, przez budowanie zespołów, na skutecznym rozwiązywaniu konfliktów kończąc.
Odpowiednio przeprowadzony i zinterpretowany test DISC to wspaniałe narzędzie diagnozy, które jest w stanie zbadać:
- styl komunikacji,
- poziom decyzyjności,
- samodzielność w działaniu,
- poziom analitycznego myślenia,
- zachowanie w stresie,
- reakcję na zmianę,
- umiejętność organizacji pracy,
- poziom kompetencji przywódczych.
Tym samym model DISC pomaga w zrozumieniu, jakiego otoczenia zawodowego i jakich technik motywacji potrzebują pracownicy, żeby przy maksymalnym wykorzystaniu swojego potencjału realizować cele biznesowe w integracji z całym zespołem.
Najpopularniejsze mity o teście DISC
Każdy ma jeden styl zachowania.
To stwierdzenie nie jest prawdą. Już sam Marston jasno podkreślał, że wszyscy ludzie mają w sobie cztery style zachowania DISC, ale występują one u każdego w różnym stopniu intensywności.
Osoby o stylu zachowania „S” nie mogą być liderami.
Osoby o stylu zachowania S są wrażliwe, cierpliwe, lojalne i ciche. Jednak czy to oznacza, że nie mogą pełnić funkcji lidera? Oczywiście, że nie. Ten styl zachowań prezentuje także cechy takie, jak rzetelność i sprawne formułowanie wniosków. Tym samym osoby o stylu zachowania S dzięki zrozumieniu własnych mocnych stron mogą być dobrymi liderami.
Badanie DISC to najlepsza metoda do analizowania potencjału pracowników.
Niekoniecznie. Oczywiście jest bardzo pomocna w tym temacie – pozwala bowiem zrozumieć, dlaczego w zespole występują określone schematy zachowań, jakie są mocne strony naszych pracowników, jak radzą sobie oni ze stresem czy jak bardzo chcą być samodzielni. Pamiętajmy jednak, że na potencjał wpływa o wiele więcej czynników. DISC jest idealnym narzędziem do wspierania komunikacji i motywacji w zespole, ale nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że służy do badania potencjału pracowników.
Najważniejsze fakty o teście DISC
DISC jest pomocnym narzędziem w procesach rekrutacyjnych
Jak najbardziej! Badanie DISC wykorzystuje się podczas procesów rekrutacyjnych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Odpowiednia interpretacja testu DISC pozwoli nie tylko na zrozumienie stylu zachowania kandydata, ale wskaże mocne i słabe strony oraz to, czy będzie pasował do środowiska pracy w danej organizacji. Dzięki temu specjaliści do spraw rekrutacji mogą nie tylko znacząco skrócić rekrutację, ale także podnieść jej jakość.
DISC pomaga w zarządzaniu zespołem
Oczywiście, że tak! Test DISC pomaga managerom w wielu kwestiach – dzięki poznaniu stylu zachowań swoich pracowników są oni w stanie dobierać odpowiednie metody motywacji, wiedzą, jakie zadania delegować poszczególnym pracowników i jakiego środowiska pracy potrzebują pracownicy, by w pełni wykorzystywać swój potencjał.
DISC daje dużą wartość pracownikom.
Tak! Przede wszystkim pozwala lepiej poznać i zrozumieć własne schematy zachowań. Co więcej, warto również dodać, że test DISC szczególne znaczenie ma wśród handlowców – sprzedawcy, którzy poznają typologie klientów, będą w stanie lepiej kreować potrzeby i dobierać język komunikacji do poszczególnych grup klientów. A tym samym – osiągać lepsze wyniki!
Podsumowując, test DISC to proste, a jednocześnie bardzo przydatne narzędzie, które pomaga nam zrozumieć poszczególne style zachowania pracowników, klientów i osób z naszego otoczenia. Tym samym możemy wpływać na podnoszenie efektywności członków zespołu, gasić nieporozumienia i konflikty czy motywować pracowników w idealnie dobrany sposób. Warto zagłębić się w to narzędzie i zapomnieć o wszystkich krzywdzących opiniach – odpowiednia analiza testu DISC dostarcza w biznesie naprawdę wiele dobrego.