Prasówki

Trumny i urny wybór

Trumny i urny wybór

Sprawy organizacyjne pogrzebu potrafią być przytłaczające dla każdej osoby, którą dotknęła śmierć bliskiej osoby. Jednak zorganizowanie pogrzebu i ostatnie pożegnanie członka rodziny, jest obowiązkiem moralnym względem zmarłej osoby. Z pomocą może przyjść obsługa salonu pogrzebowego, na który zdecydujemy się postawić.

Wybór trumien i urn na pogrzeb

Każdy kto zajmuje się wykonywaniem usług funeralnych dysponuje szerokim wyborem trumien i urn. Obecnie występuje wiele poszczególnych rodzajów, wzorów oraz materiałów z których je wykonano. Biorąc pod uwagę trumny, mogą należeć do podziału na: amerykańskie z podzielonym na połowy otwieranym wiekiem, papieskie skromne w zdobieniach, przypominające wyglądem prostopadłościan lub też innego rodzaju np. francuskie, niemieckie, polskie, włoskie, itp. Najbardziej dostrzegalne w tych podziałach są kształty i obecność zdobień.

Wykonanie z najlepszych materiałów

Do wykonania trumny stosuje się najczęściej drewno dębowe lub sosnowe. Zdarzają się także trumny przygotowane z drzew innych gatunków. Niegdyś popularne były trumny metalowe. Zainteresowaniem cieszyły się głównie w gronie osób zamożnych. Obecnie straciła swoją dawną pozycję. Aktualnie trumny metalowe wykorzystywane są do międzynarodowego transportu zwłok.

Osobną kwestię stanowią trumny kremacyjne. Te przeznaczone są do spalenia razem z umieszczonym w nich ciałem. Mogą to być proste trumny wykonane z tektury lub drewna pozbawione lakierowania.

Urny na prochy – szeroka gama dostępnych wzorów

Urny na prochy to nieodłączny element pogrzebu kremacyjnego. To właśnie urna będzie miejscem, w którym prochy zostaną złożone na wieczny spoczynek. Podobnie jak i w przypadku trumien, urna może charakteryzować się wykonaniem z różnych materiałów. Są to zarówno drewno, ceramika, metal, kamienie, konglomerat, szkło i inne podobne. Surowce te charakteryzują się wysoką trwałością oraz eleganckim i estetycznym wyglądem. Dzięki niemu podczas ceremonii, w towarzystwie dekoracji prezentują się godnie i okazale.

Wybór pochówku urnowego, w ostatnim czasie zyskuje na rosnącej popularności. Sama kremacja zaś została uznana za współmierny rodzaj pogrzebu, względem tradycyjnej ceremonii z trumną. Większość religii akceptuje kremację. Podobnie Kościół Rzymskokatolicki w Prawie Kanonicznym zawarł zapis, że dla Bożej wszechmocy nie ma różnicy we wskrzeszenie osoby pochowanej w trumnie lub poddanej kremacji. Istnieje co prawda pogląd, panujący głównie wśród osób starszych, który zakłada że pogrzeb tradycyjny w trumnie jest bliższy wyznawanej religii chrześcijańskiej. Kościół akceptuje kremację, o ile jej wybór nie jest podyktowany pobudkami sprzecznymi z założeniami wiary.

Pogrzeb świecki czy zgodny z wiarą?

Wybór sposobu pochowania ciała lub poddania go kremacji to najczęstszy powód do decyzji jaka dotyczy organizowania pogrzebu. Kolejną istotną jest to, czy pogrzeb będzie wyznaniowy czy świecki. To przede wszystkim zależy czy zmarły identyfikował się z daną religią czy był ateistą. Rodzina powinna uszanować wolę osoby zmarłej i w zgodzie z nią zorganizować pochówek. W Polsce dominują pogrzeby katolickie. Można jednak dostrzec rosnącą popularność pogrzebów świeckich. Obecność prowadzącego je Mistrza Ceremonii nadaje niesamowity wyraz przebiegowi pogrzebu. Przygotuje on profesjonalną mowę, w której opowie żałobnikom wiele interesujących faktów z życia zmarłego. Osoba Mistrza Ceremonii świeckich wyróżnia się wyjątkową charyzmą i talentem mówcy. Słuchając przemówienia można doznać uczucia wsparcia i otuchy. To szczególnie ważne dla wielu osób, uczestniczących w ceremonii.

O czym pamiętać decydując się na wybór wykonawcy?

Decydując się na wybór zakładu pogrzebowego, powinno się zwrócić uwagę na takie czynniki jak na przykład, lokalizacja salonu i jej odległość od danego cmentarza. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na poruszaniu się i załatwianiu spraw organizacyjnych. Warto także zainteresować się wystawionymi w Internecie opiniami danej firmie. Dzięki poznaniu zdania innych Klientów, można się wiele dowiedzieć o tym, jak dany zakład pogrzebowy się spisuje w praktyce. Zawsze warto wyrobić sobie własne zdanie, ale czasem można się zasugerować wrażeniami innych osób.

Zakład pogrzebowy Szczecin i jego znalezienie może niekiedy stanowić wyzwanie. Szczególnie w czasie kiedy przeżywamy utratę bliskiej osoby. Nie jest to jednak niewykonalne. Zakłady pogrzebowe w większości oferują profesjonalną pomoc oraz opiekę i wsparcie. Jest to z pewnością miły gest, który potrafi podnieść na duchu i nieco odciążyć pogrążoną w smutku rodzinę. Takie salony usług pogrzebowych istnieją i oferują swoją pracę.

https://www.orkus.com.pl/uslugi-pogrzebowe/ceremonie-pogrzebowe.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *