Prasówki

Tytuł artykułu znajduje się w pliku

Spokojny sen pomaga nam regenerować ciało i umysł, abyśmy mogli stawiać czoła wyzwaniom kolejnego dnia. Jak się okazuje, nie tylko wygodny materac jest w stanie zadbać o zdrowy nocny wypoczynek – z klasycznego łóżka rezygnuje bowiem coraz więcej osób, wybierając między innymi siennik do spania. Co za nim stoi? Jakie zalety niesie za sobą spanie na podłodze? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Niedobór snu potrafi skutecznie zdezorganizować cały dzień. Rozdrażnienie, problemy z koncentracją czy brak fizycznych sił to jedynie przykłady tego, jak możemy odczuwać jego brak. Chociaż przyczyn bezsenności można wymienić wiele, jedną z częstszych stanowi nieodpowiednie podłoże, które utrudnia spokojny nocny wypoczynek. Nieodpowiedni materac może dodatkowo stać się przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa, które po dłuższym czasie znacząco pogarszają jakość całego życia. Dlaczego zdrowy sen jest tak istotny? Przede wszystkim, pozwala on zregenerować nasz umysł i ciało, przyczyniając się do ich prawidłowego funkcjonowania. Podczas snu uruchomione zostają procesy naprawcze w układzie nerwowym, regulują się też aktywności układu hormonalnego. Regenerują się też nasze mięśnie, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Niestety, mimo szerokiego wyboru materacy na rynku, wybór odpowiedniego nie zawsze należy do najprostszych zadań. Nowoczesne rozwiązania nie zawsze okazują się słusznym wyborem, dlatego też wiele osób decyduje się zrezygnować z posiadania łóżka, na rzecz spania na podłodze, wybierając na przykład siennik do spania. Czy to rzeczywiście korzystny wybór?

Czy warto zamienić łóżko na siennik do spania?

Sienniki znane są historii już od czasów średniowiecza – był to po prostu uszyty z materiału pokrowiec, który po wypełnieniu słomą stanowił materac do spania. W większości służył samodzielnie, bez ramy, czyli kładziony był bezpośrednio na podłodze. Siennik do spania to również popularne do dnia dzisiejszego rozwiązanie stosowane w Japonii, zwane dokładnie futonem. Jego środek zawiera obecnie nie słomę, lecz inne naturalne materiały, zapewniające miękkie i zdrowe dla ciała podłoże. W pozostałych krajach, ze względu na swoją kompaktowość, siennik najczęściej był niezastąpionym wyposażeniem namiotu pozwalającym na komfortowy sen w warunkach obozowych. Dzisiaj jednak coraz więcej osób rezygnuje z klasycznych łóżek, właśnie na ich rzecz. Siennik czy futon nie posiadają w swojej konstrukcji sprężyn. Jest to rodzaj podłoża wykonanego wyłącznie z naturalnych materiałów: dotyczy to zarówno samego pokrowca, jak i jego wypełnienia. Dzięki temu doskonale dopasowuje się on do kształtów ciała, dając właściwe wsparcie kręgosłupowi. Ich zaletą jest też dostosowanie do temperatury ciała śpiącego, zapobiegając tym samym nadmiernemu przegrzaniu lub przemarznięciu organizmu. Tradycyjnie futony układa się na macie zwanej tatami, jednak obecnie znaleźć można wygodne stelaże, na których można ułożyć materac.

Jakie zalety niesie za sobą spanie na podłodze?

Mimo wielu atrakcyjnych ram łóżek, można zaobserwować coraz większą ilość entuzjastów spania na podłodze. Wiąże się to głównie z kwestiami zdrowotnymi, jednak nie sposób pominąć również pozostałych zalet. Sienniki do spania nie tylko dbają o zdrowy sen – doskonale prezentują się też we wnętrzach, zwłaszcza tych urządzonych w minimalistycznym stylu. Ograniczenie liczby mebli i dodatków zapobiega gromadzeniu się nadmiernych ilości kurzu, co szczególnie ważne jest w przypadku alergików. Wybór tego alternatywnego dla klasycznego łóżka z materacem rozwiązania wiele osób ceni sobie ponadto za wygodę, dzięki czemu sen staje się nieprzerwany i pozwala na pełną regenerację sił. Nie będąc przekonanym co do spania na podłodze, warto wyposażyć się dodatkowo w wygodny stelaż. W ten sposób materac nie będzie się przemieszczać po nawierzchni, ale także może zapewnić większy komfort śpiącemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *