Prasówki

Tytuł artykułu znajduje się w pliku

Tytuł artykułu znajduje się w pliku

Chodzenie na luźnej smyczy jest dobre nie tylko dla właściciela, ale również naszego pupila. Jeżeli pies ciągnie to bardzo często znaczy, że nie do końca radzi sobie z emocjami lub że coś zawodzi w naszej komunikacji z nim.

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Obserwując otoczenie możemy zobaczyć jak dużo psów chodzi na napiętej smyczy. Jest to nawyk wynikający z zachowania, niekiedy temperamentu, ale bardzo często również nieumiejętnego prowadzenia zwierzęcia.

Warto jest wprowadzić odpowiedni trening od najmłodszych lat jak tylko zobaczymy, że w trakcie spaceru pies napina smycz. Podobnie jak w przypadku ludzi, zwierzęta dużo lepiej i szybciej kodują pewne kwestie w młodości. Kiedy rozpoczniemy naukę u szczeniaka unikniemy wielu późniejszych problemów.

Szczenię dużo chętniej za nami podąża oraz robi pewne rzeczy za nagrody, dlatego już pierwsze dni zwierzęcia w naszym domu są idealną okazją do rozpoczęcia nauki, a chodzenie na luźnej smyczy zostanie szybciej opanowane.

Nauczenie chodzenia na luźnej smyczy niekiedy nie jest takie łatwe, ponieważ często wiąże się to ze zmianami w zachowaniu naszym oraz zwierzęcia. Warto jest więc zapamiętać o trzech niezmiernie ważnych kwestiach, które poruszymy poniżej.

Wybierz odpowiednie otoczenie

By oduczyć psa ciągnięcia na smyczy warto jest rozpocząć trening w spokojnym miejscu. Powinno się wybrać taką lokalizację, która nie będzie się zwierzęciu źle kojarzyć, w której się nie boi i przede wszystkim gdzie nie będzie dużo bodźców. Pies musi całkowicie poświęcić się zadaniu i skupić uwagę na nas.

Warto zadbać o to by taki teren był dość duży. W przypadku lękliwych psów lub opornych może być potrzebna nauka na długiej smyczy ze stopniowo zmniejszanym dystansem miedzy człowiekiem, a zwierzęciem.

Po opanowaniu luźnej smyczy w spokojnych miejscach będziemy powoli wprowadzać umiejętność podczas innych sytuacji, nowych miejsc oraz lokalizacji, gdzie pojawia się więcej zapachów, odgłosów i innych uczestników otoczenia.

Zadbaj o emocje psa

Kiedy pies ciągnie smycz możesz być niemal pewny, że ma w sobie za dużo emocji. Nauka chodzenia na luźnej smyczy musi więc rozpocząć się od tego, że poznamy jak pies czuje się w danym momencie.

Wprowadzaj trening tylko w momentach kiedy zwierze jest zrelaksowane. Negatywne emocje nie będą sprzyjać przyjmowaniu wiadomości, mogą prowadzić do dodatkowej frustracji. Zadbaj o to by zwierze wyszło z domu już wyciszone.

Należy jednak pamiętać, że chodzenie na luźnej smyczy nie może oznaczać, że psu nic nie wolno na spacerze. To jest jego moment kontaktu ze światem, musi więc mieć możliwość doświadczania i czerpania przyjemności. Luźna smycz powinna pojawiać się w określonych momentach, w pozostałych pies musi mieć możliwość rozładowania emocji oraz energii.

Bądź dla zwierzęcia

Żeby nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy musisz mu poświęcić swoją uwagę. Pies uczy się poprzez powtarzalność czynności, nawet najbardziej bystre zwierzę potrzebuje systematyczności, by wgrać w swoje zachowanie zmiany.

Rolą właściciela jest prowadzić pupila spokojnie przez trening, wymaga to wielkiej dozy cierpliwości, naszego czasu oraz zaangażowania. Nagrodą dla obu stron będzie luźna smycz i brak stresu.

Zwierzę będzie wymagało naszego wsparcia podczas toku nauki, więc muszą wstępować w niej pozytywne markery oraz nagrody, a także brak negatywnych emocji z naszej strony. Np. w przypadku gdy poczujesz, że pies napnie smycz musisz się zatrzymać. Ciągnięcie smyczy musi ustać inaczej to my będziemy dawać się zwierzęciu prowadzić. Równocześnie nie możemy my zacząć szarpać psa.

Na luźnej smyczy pies musi mieć poczucie, że obecność jego człowieka zapewni mu bezpieczeństwo, ale również wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *