Prasówki

Ubezpieczenie domu – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie domu i mieszkania to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród prywatnych inwestorów. Posiadanie nieruchomości to długoterminowa inwestycja, która wiąże się jednak z bardzo dużą odpowiedzialnością. Często chcemy uchronić ją przed zniszczeniem, co ma wpływ nie tylko na jej wartość finansową, ale również sentymentalną. Wykupienie ubezpieczenia mieszkania czy też domu to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie swoich czterech kątów na wypadek różnych zdarzeń. Co warto wiedzieć przed wykupieniem dedykowanej polisy? Sprawdźmy!

 

  1. Ubezpieczenie domu – czym jest?
  2. Ubezpieczenie nieruchomości – co obejmuje ubezpieczenie domu?
  3. Ubezpieczenie mieszkania i domu – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie domu – czym jest?

Ubezpieczenia nieruchomości to produkty ubezpieczeniowe, których podstawowym celem jest ochrona domu, mieszkania bądź też innego obiektu na wypadek zdarzeń losowych. Te nierzadko mają swoje przykre konsekwencje w postaci szkód związanych zarówno z elementami ruchomymi, jak i nieruchomymi. Wykupione ubezpieczenie nieruchomości zobowiązuje daną firmę, z którą nawiązaliśmy współpracę, do pokrycia kosztów naprawy powstałych zniszczeń – oczywiście, jeśli zdarzenia były zawarte w warunkach polisy.

Warto mieć na uwadze to, że nie jest ona obowiązkowa. Jej wykupienie jest dobrowolne i jest kwestią całkowicie indywidualną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w życiu prywatnym nie można być niczego pewnym, a na wiele sytuacji nie mamy żadnego wpływu. Z tego względu wiele osób koniec końców decyduje się ubezpieczyć mieszkanie tudzież dom po to, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń nie zostać bez środków do naprawy szkód bądź też nie stracić całego dobytku.

Ubezpieczenie nieruchomości – co obejmuje ubezpieczenie domu?

Przed zdecydowaniem się na daną polisę należy w pierwszej kolejności sprawdzić, co dokładnie obejmuje. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy wariant skrojony na miarę naszych potrzeb.

W renomowanych firmach można zazwyczaj liczyć na podstawowe ubezpieczenie domu. Najczęściej dotyczy ono zdarzeń losowych nazwanych (np. pożar, zalanie, uderzenie pioruna) i ryzyk nienazwanych, które dotyczą m.in.: domów rodzinnych (również obiektów pozostających wciąż na etapie budowy), obiektów małej architektury, do których zaliczane są m.in. ogrodzenie, a nawet siłowniki do bram, garaży wolnostojących i budynków gospodarczych.

Podstawowe warianty bardzo często obejmują również stałe elementy, wśród których wyróżniamy np. okna, drzwi, tynki, instalacje elektryczne, gazowe, etc, jak również zabudowę kuchenną. W ramach ubezpieczenia ruchomości domowych możemy natomiast liczyć na rekompensatę w przypadku zniszczenia np. mebli, sprzętów AGD i RTV, urządzeń elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku jak m.in. ubrania. 

Firmy ubezpieczeniowe często uwzględniają również ochronę na wypadek dewastacji budynku, np. w postaci graffiti czy plam z farby. Sprawdźmy także, czy wybrany wariant przewiduje odszkodowanie, jeśli dojdzie do zniszczenia paneli fotowoltaicznych (o ile takie posiadamy).

Ubezpieczenie domu od renomowanych firm ubezpieczeniowych może obejmować również mniej spotykane zdarzenia losowe, takie jak np. szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Bardzo przydatny zapis zwłaszcza dla osób, które mieszkają w pobliżu lasów, łąk czy innych obszarów zamieszkiwanych przez dzikie osobniki. Nie bez znaczenia pozostaje także ochrona w przypadku stłuczenia szyb, kradzieży mebli ogrodowych czy też przepięć powstałych niezależnie od nas.

Co ważne, wielu ubezpieczycieli wychodzi naprzeciw oczekiwaniom bardziej wymagających klientów, oferując możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczenia domu. W praktyce mowa o takich zdarzeniach jak m.in. powódź, kradzież z włamaniem, rabunek, jak również ochrona nagrobków cmentarnych.

Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności zawartymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie mieszkania i domu – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej na dom lub mieszkanie należy dokładnie zweryfikować nie tylko listę zdarzeń, które ona obejmuje. Bardzo istotna jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel na podstawie podpisanej umowy. Po przekroczeniu sumy ubezpieczenia dana firma nie pokrywa szkód, które powstały w wyniku zdarzeń losowych – niezależnie od tego, czy w grę wchodzą elementy nieruchome czy też ruchomości domowe.

Kolejna ważna kwestia to to, ile kosztuje ubezpieczenie domu. Warto mieć na uwadze to, że wysokość składki zależy od wybranego przez nas wariantu polisy, zakresu ryzyk, jak również wielu innych czynników. Pomocne w określeniu kosztów ubezpieczenia są dostępne kalkulatory online. Niezależnie od tego, czy chcemy wykupić ubezpieczenie mieszkania online czy też drogą tradycyjną, można skontaktować się z konsultantem przez infolinię lub formularz kontaktowy. Przy okazji można również zapytać o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu. Warto również sprawdzić, czy ubezpieczyciel oferuje zniżki na dane pakiety – np. przy zakupie kilku różnych polis z oferty dla domu i rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *